DÜNYA YILLIK,OCAK VE TEMMUZ AYI ORTALAMA SICAKLIK DAĞILIŞLARI

2007-12-08 10:41:00

               Dünya Yıllık Ortalama Sıcaklık Dağılışı:

1-Sıcaklık Ekvator’dan kutuplara doğru azalır.

2-En düşük sıcaklıklar kutup bölgelerindeki karalar üzerindedir.

3-Alçak enlemlerde karalar denizlerden, yüksek enlemlerde denizler karalardan daha sıcaktır.

4- 0° - 45° Kuzey enlemleri arasında sıcaklık değerleri, karaların geniş yer kaplaması nedeniyle Güney Yarım Küre’ye göre yüksektir. 45° Güney enleminden sonra Güney Yarım Küre, Kuzey Yarım Küre’den daha sıcaktır.

5-Termik ekvator, Avustralya çevresi dışında Güney Yarım Küre’ye inmez. Çünkü bu yarım kürede soğuk su akıntıları daha etkilidir.

6-Kuzey Yarım Küre’de ılıman kuşak okyanuslarının doğu kıyıları batı kıyılarından daha sıcaktır.

DÜNYANIN YILLIK İZOTERM HARİTASI İNCELENDİĞİNDE;

·        Sıcaklığın Ekvatordan Kutuplara doğru düştüğü görülür. Sebebi enlemdir.

·        Dünyanın en sıcak yerleri dönenceler civarıdır. Nem oranı az olduğu için.

·        En düşük sıcaklıklar kutuplarda karalar üzerindedir. Sebebi, enlem ve nem oranının az olmasıdır.

·        Sıcaklık farkı K.Y.K de daha fazladır. Karalar fazla olduğu için.

·        K.Y.K’ de ılıman kuşakta kıtaların batı kıyıları doğu kıyılarından daha sıcaktır. Okyanus akıntılarının farklılığından dolayı.

 

1)    Dünya Ocak Ayı Sıcaklık Dağılışı:

Kuzey Yarım Küre’de Ocak Ayı Sıcaklık Dağılışı: Ocak ayı kış mevsimine rastlar. En düşük sıcaklıklar Kuzeydoğu Sibirya ve Kanada’da görülür. Buralardaki sıcaklık değerleri yıl boyunca -20°C’nin altındadır. Yüksek sıcaklıklar Ekvator ile Yengeç Dönencesi arasında, denizler üzerinde görülür. İzoterm eğrileri karalar üzerinde güneye, denizler üzerinde kuzeye doğru sapma gösterir. Bu durum, karaların denizlerden daha soğuk olduğunun kanıtıdır.

 

Güney Yarım Küre’de Ocak Ayı Sıcaklık Dağılışı: Ocak ayı yaz mevsimine rastlar. En soğuk yer Güney Kutbu’dur. En yüksek sıcaklıklar Güney Afrika’da Kalahari Çölü’nde, Güney Amerika’da Patagonya Çölü’nde ve Kuzey Avustralya’da görülür. İzoterm eğrileri karalar üzerinde güneye, denizler üzerinde kuzeye doğru sapma gösterir.50 – 60° güney enlemleri arasında karaların az yer kaplaması nedeniyle izotermler oldukça düzgün uzanır.

 

2)    Dünya Temmuz Ayı Sıcaklık Dağılışı:

 Kuzey Yarım Küre’de Temmuz Ayı Sıcaklık Dağılışı: Temmuz ayı yaz mevsimine rastlar. Sıcaklık değerleri yüksektir. Çünkü karalar bu yarım kürede geniş yer kaplar. En sıcak yerler, 15. ve 40. paraleller arasındaki karalar üzerindedir. İzoterm eğrileri karalar üzerinde kuzeye, denizler üzerinde güneye doğru sapma gösterir.0 °C izoterm eğrisi, Grönland’ın kuzeyi ve kutup çevresinden geçer.

 Güney Yarım Küre’de Temmuz Ayı Sıcaklık Dağılışı: Temmuz ayı kış mevsimine rastlar. Antarktika Kıtası -10°C izoterm eğrisi ile çevrelenmiştir.50° - 60° enlemleri arasından geçen 0°C izoterm eğrisi oldukça düzgün uzanışlıdır. İzoterm eğrileri, karalar üzerinde Ekvator’a, denizler üzerinde güneye doğru sapma gösterir.

       Ocak ve Temmuz Sıcaklık Dağılışlarının Sonuçları:

·  Kuzey Yarım Küre’de izotermlerin gidişi enlemlere uyum sağlamaz. Çünkü bu yarım kürede karalar geniş yer kaplar.

·  Güney yarım Küre’de izotermlerin gidişi daha düzenlidir. Çünkü bu yarım kürede karalar daha az yer kaplar.

Okyanus akıntıları, izotermlerin enlemlerden sapmasana neden olur

11469
0
0
Yorum Yaz