KEŞİFLERLE İLGİLİ YANLIŞ BİLİNENLER

2011-10-27 13:15:00
KEŞİFLERLE İLGİLİ YANLIŞ BİLİNENLER

Kristof Kolomb’u ansiklopediler, “Christopher Columbus: Yenidünya’nın (Amerika’nın) keşfine öncülük etmiş ünlü denizci” diye tanımlar. Gelin, Kolomb’dan yola çıkarak, biz de keşiflerin keşfedilmemiş yönlerine bir göz atalım. Ayrıntılardan da öğreneceğimiz çok şey var. Sizce de öyle değil mi?

Pek çok insan böyle düşünür…

Amerika’yı Kristof Kolomb keşfetti.

 

Oysa, Leif Ericson öncülüğündeki Vikingler, ilk Avrupalılar olarak Kuzey Amerika kıyılarına çıktıklarında yıl 1000′di. Kristof Kolomb ise 1492 yılında San Salvador’da karaya ayak bastı. O zamanlar burasının Doğu Hindistan olduğunu zannediyordu.

 

Ferdinand Macellan, dünyanın çevresini dolaştı.

 

Oysa, henüz yolculuğunu tamamlayamadan ölmüştü. Macellan 1519 yılında 5 gemi ve 270 mürettebat ile İspanya’dan yola çıktı. 1521′de, henüz büyük yolculuğunun ikinci yılında, Macatan Adası yerlileriyle çıkan bir çatışmada öldürüldü. Pasifik Okyanusu onun mezarı olmuştu. Bir yıl sonra, 1522′de bu yolculuğu Macellan’ın gemilerinden biri, 18 mürettebatıyla tamamladı.

 

Phineas Fogg, dünyayı 50 günde dolaştı.

 

Oysa, Fogg, Jules Verne’in “80 Günde Devr-i Alem” adlı romanının hayali kahramanıydı. Amerikalı bir gazeteci olan Nellie Bly, roman da olsa bu duruma meydan okuyarak, dünyanın çevresini 80 günden daha az bir sürede katedebileceğini söyledi. Bu iddialı kadın, 1889 yılında yolculuğunu tam 72 günde tamamlamıştı.

 

Atlas Okyanusu’nu, uçakla ilk olarak Charles Lindberg geçti.

 

Oysa, Atlas Okyanusu’nun üzerinden ilk uçuş, iki İngiliz pilot Alcock ve Brown tarafından 1919 yılında gerçekleştirildi. Lindberg, Atlantik’in üzerinden tek basına uçan ilk kişi olduğunda yıl 1927 idi.

 

http://www.e-hayat.net/

0
0
0
Yorum Yaz