KOCAELİ İLİNDEKİ SICAK SU KAYNAKLARI

2008-10-25 20:20:00

KOCAELİ İLİNDEKİ SICAK SU KAYNAKLARI

Tuzla İçmeleri

Ulaşım
Tuzla İçmeleri her ne kadar Kocaeli ilinin Gebze ilçesine bağlı ise de İstanbul'dan da ulaşım kolaydır. Otelleri, lokanta ve gazinoları ve sıhhi tesisatı itibariyle en ileri ülkelerdeki benzerleriyle boy ölçüşecek derecede olan Tuzla içmeleri Bizans zamanından beri bilinen şifalı sulardandır. Tuzla da biri Büyükiçme, diğeri Küçükiçme olmak üzere iki kaynak bulunmaktadır.
Kimyasal Bulgu
İki kaynak arasındakı başlıca fark litrede içerdikleri tuz miktarıdır. Reaksiyonları nötr olan sular mushil sulardandır. Radyoaktivite her ikisinde de 10 Eman'a yaklaşmaktadır. İçilmesi kolay olan Tuzla içme sularında klorür ve sülfat anyonları ile sodyum, kalsiyum ve magnezyum katyonları fazladır. Büyükiçmede Lityum da bulunmaktadır.
Sağlık
Şimdiye kadar yapılan tıbbi araştırmalara göre içmeler karaciğer, safra yolu, mide, kalın barsak hastalıklarına ve böbrek iltihaplarına karşı iyi gelmektedir. Barsaklarda yaşayan parazitlerle bunların yumurtalarını düşürmede Tuzla suları büyük fayda sağlar.

Yeniköy Yazlık Ilıcası

Ulaşım
Kocaeli şehrinin 15 kilometre güneyinde ve Kocaeli - Karamürsel yolundan 1,5 kilometre içeridedir.

Kimyasal Bulgu
Litresinde 4,5 miligram bromür bulunmaktadır. Reaksiyonu kalevidir. Suyun sıcaklığı 30,5 derecedir. Radyoaktivitesi 4,5 Eman'dir. Su kükürtlü ve kalevi oligometalik sınıfına girmektedir.

Sağlık
Cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

Maşukiye Şifalı Suları

Ulaşım
Kocaeli'nin Derbent bucağına bağlı Maşukiye koyunden gidilir.
Kimyasal Bulgu
Cilt suyunun sıcaklığı 20 derece, mide suyunun sıcaklığı ise 21 derecedir. Cilt hastalıklarına iyi gelen suya Maşukiye kükürtlü suyu adı verilmiştir. Su toprak kalevili karbonatları içeren hafif kalevi reaksiyonda bir sudur. Az miktarda bromür ve iyodür iyonları içermektedir. Radyoaktivitesi 7,1 Eman'dır. Maşukiye tatlı şifa suyu adı verilen diğeri de ötekine benzer, yalnız içinde bromür ve iyodür yoktur. Radyoaktivitesi 5,3 Eman'dır.
Sağlık
Biri cilt hastalıklarına, diğeri mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

http://www.geop.itu.edu.tr/

923
0
0
Yorum Yaz