OLUŞUM NEDENLERİNE GÖRE YAĞIŞ ÇEŞİTLERİ

2007-12-08 18:24:00

Oluşumuna göre yağış çeşitleri:

    1. Yükselim (Konveksiyonel) Yağışlar: Isınan hava kütlesi yükselir ve soğur. Soğuyan havanın içindeki nemi bırakmasıyla bu yağışlar oluşur. Ekvatoral bölgede ve orta kuşak ülkelerinde görülür. Ekvatoral bölgede yıl boyunca, orta kuşakta ilkbahar ve yaz aylarında görülür. Ülkemizde ilkbahar sonu yaz başlarında İç Anadolu’da görülen KIRKİKİNDİ yağışları bu tür yağışlardandır.

2.Yamaç (Orografik) Yağışları: Yamaçlar boyunca yükselen hava giderek soğur ve içindeki nemi yağış olarak bırakır. Yamaç yağışları genellikle dağların, okyanus, deniz ve göllere bakan yamaçlarında görülür. Türkiye’de Kuzey Anadolu ve Toros dağlarının denize bakan yamaçlarında sıkça görülür.

3.Cephe (Frontal) Yağışları: Sıcak ve soğuk hava kütlesi karşılaşınca sıcak hava soğuk havanın üstünde yükselir, soğur ve yoğunlaşarak yağışa neden olur. Yeryüzünde meydana gelen yağışların önemli bir kısmı cephe yağışlarıdır. Orta kuşakta yaygındır. Okyanusal iklimin görüldüğü Batı Avrupa ile Orta Avrupa’da yıl boyunca görülen cephe yağışları, yarı kurak karakterli Akdeniz ikliminde bahar ve kış aylarında görülür.

 

9580
0
0
Yorum Yaz