PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ

2008-01-30 20:48:00
http://www.new-dream.de/image/wallpaper/sport/ski/ski-20.jpg
 

    3185 m. zirveye sahip Palandöken dağları, Erzurum‘un güneyinde yer alır ve doğu-batı yönünde uzanır. Erzurum Türkiye‘nin en yüksek ve soğuk illerinden biridir.

Yılın 150 günü karla örtülüdür. Aralık-mayıs arasındaki dönem kayak etkinlikleri için en uygun zamandır. Normal kış koşullarında 2-3 metre kar yağışı almaktadır. Mevsim boyunca “toz kar” üzerinde kayak yapılmaktadır.

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken‘de günde toplam 32 bin kişinin kayak yapabileceği, uluslararası yarışmalar hatta kış olimpiyatlarının düzenlenebileceği ve 6 bin kişinin doğrudan istihdam edilebileceği bir kapasiteye sahiptir.
Palandöken, Doğu’nun en popüler kayak merkezi. Hatta Türkiye’nin en iyi ilk üç kayak merkezinden birisidir. Yüksek irtifa, kaliteli kar, uzun kış, Palandöken’de sınırsız kayak keyfi sunuyor.
Kayak zamanı Kasım’dan Mayıs’a kadar tam altı ay sürüyor. Normal kış şartlarında iki ya da üç metre kar kalınlığı var. İkliminden dolayı da bu süre boyunca, kar kalitesi ‘toz kar’ özelliğini koruyor.

Palandöken Kayak Merkezi’nin 3125 metrelik pisti, Türkiye’nin en yüksek rakımlı pisti. Ayrıca 3125 metreden 2100 metre rakıma, hiç durmadan kayarak inmek mümkün. 27 No’lu pist, sekiz kilometreye varan uzunluğuyla, Türkiye’nin en uzun pistlerinden. Palandöken’de snowboard’cular için de ezilmemiş, doğal pistler var. Bu pistlere teleski ya da telesiyejlerle ulaşılıyor.

 

http://www.kayakturkiye.com/images/43/hazarbaba_b_38.jpg

Palandöken’in özelliklerinden biri de uçak, otobüs ya da trenden indiğiniz andan itibaren, 20 dakika içinde, pist ve otellere ulaşabiliyorsunuz. Çünkü Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum’a sadece 13 kilometre uzaklıkta. Bu yol en sert hava koşullarında bile, her zaman ulaşıma açıktır.

Palandöken‘de çeşitli kategorilerde kayak ve snowboard yarışmaları ile kar festivalleri de düzenlenmektedir. Ayrıca dağda 5 yıldızlı otellerin yanı sıra  kayak evi, günübirlik tesisler ve lokantalar bulunmaktadır. Kayak malzemesi kiralama hizmetleri verilmektedir ayrıca amatör kayakçılar için kayak hocalarından derslerde alınabilmektedir.

2011 Winter Universiade Oyunları‘na aday olan kentimiz  İtalya’nın Torino kentinde yapılan tanıtımdan sonra seçimleri kazanmış ve Palandöken Dağı‘nın tüm dünya tarafından tanınmasını sağlamıştır. 

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi’nin Pistleri

Palandöken Kayak Merkezi‘ndeki pistler dünyanın en uzun ve dik kayak pistleri arasında yer almaktadır. Pistlerin toplam uzunluğu 28 km. dir. En uzun pisti 12 km. ye ulaşmaktadır. Kayak alanı 2200-3176 m. yükseklik kuşağı üzerinde yer almaktadır. Başlangıç yeriyle varış noktası arasındaki yükseklik farkı 1000 m. dir. Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları için 2 adet tescilli pisti (Ejder ve Kapıkaya) bulunmaktadır. Kayak Merkezi‘nde 5 adet telesiyej (toplam 4500 kişi/saat kapasiteli), 1 adet teleski (300 kişi/saat kapasiteli), 2 adet baby lift (toplam 1800 kapasiteli), 1 adet gondol lift (1500 kişi/saat kapasiteli) hizmet vermektedir.

Palandöken Kayak Merkezi‘nde toplam 22 adet pist mevcut olup, bu pistlerden 2”si FIS tarafından 1967-83 tescil nosu ile olimpik pist olarak ilan edilmiştir.

Doğu Anadolu’da Erzurum‘un otantik atmosferi içinde yükselen Palandöken, kayak severlerin en gözde mekanlarından biri.
İdeal bir kar kalitesine sahip olan dağda, Türkiye‘nin en uzun ve farklı zorluk derecesine sahip birçok kayak pisti yer alıyor. Kayarken duyulan heyecan, Palandöken‘in muhteşem görüntüleri ile birleştiğinde unutulmaz bir tatil gerçekleşiyor. 
 
Kolay Pist : 8 Adet
Orta Düzey Pist : 9 Adet
İleri Düzey Pist : 3 Adet
Yol Pist : 4 Adet 
 
Ejder Pisti Güney Pisti (Kapıkaya)
Mesafe : 1075 m 510 m
İniş Rakımı : 3100 m 3100 m
Çıkış Rakımı : 2720 m 2025 m
İrtifa Farkı : 380 m 1075 m

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi Konaklama

4 ve 5 yıldızlı konaklama tesisleri, kayak evi, günübirlik tesisler ve lokantalar bulunmaktadır. Kayak dersi ve malzeme kiralama hizmetleri verilmektedir.

Palandöken Kayak Merkezi Ulaşım

Erzurum‘a Ankara ve İstanbul‘dan her gün uçak seferleri bulunmaktadır. Kayak Merkezi, Erzurum Şehir Merkezine 5 km. uzaklıktadır. Hava alanına ise yalnızca 10 dakika mesafededir. Kış mevsimi boyunca şehir merkezinden halk otobüsü seferleri bulunmaktadır.

 

Palandöken Dağı Master Planı

Türkiye‘de kış turizmi için yapılan ilk ciddi ve kapsamlı proje “Erzurum-Palandöken Kış Sporları ve Turizm Mastır Plan Çalışması“dır. Yapılan çalışmada Palandöken Dağları‘nın doğal yapısı ve iklimi ile uluslararası kış sporları merkezi niteliklerine sahip olduğu belirlenmiştir. Projeye göre, üç ayrı alanda yapılacak düzenlemelerle günde 32 bin kişinin kayak yapmasına olanak sağlanabilecektir. Uluslararası yarışmalar hatta kış olimpiyatları burada düzenlenebilecektir. Bütün bu projelerin gerçekleşmesi halinde dağda 6 bin kişiye doğrudan istihdam olanağı sağlanacaktır. 

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi Otelleri

Ski Resort Dedeman Palandöken
Adres :
PK. 115, 25000 Palandöken - Erzurum
Tel :  0 442 316 24 14
Web Sitesi : www.dedemanhotels.com
E-Mail : palandoken@dedeman.com.tr Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Java açık olmalıdır

Polat Renaissance Erzurum Hotel 
Adres : Palandöken Kayak Yolu Üzeri, Palandöken - Erzurum
Tel : 0 442 232 00 10
Web Sitesi : www.polatrenaissance.com.tr
E-Mail :palandoken@polatholding.com  Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Java açık olmalıdır Tourinn Palan Otel
Adres :
Plandöken Dağı, Palandöken - Erzurum
Tel : 0 442 317 07 07 Pbx
E-Mail : info@palanotel.com Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Java  açık olmalıdır

 

www.erzurumtb.org.tr - Sitesinden Alınmıştır

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi

WWW.İLİMSEL.COM

 

568
0
0
Yorum Yaz